Zanim przystąpić do kreacji własnej strony www, musisz koniecznie odpowiedzieć na ważne pytania. Musisz wiedzieć czego chcesz. Musisz ustalić, jak ma wygląda Twoja strona internetowa oraz jaka ma być jej tematyka. To bardzo ważne aspkety.

Początek. Jak się zakłada strony internetowe?

Dane pokazują, że ponad połowa naszych rodaków korzysta z internetu. Ich liczba ciągle rośnie. Aż 60 procent szuka w sieci informacji o różnych firmach. Co szósty użytkownik internetu robi zakupy online. Jedna czwarta firm działa w oparciu o internet i tam generuje duże sprzedaże. Wobec powyższych faktów, każdy kto myśli o prowadzeniu biznesu, musi posiadać własną stronę internetową. Istotne jest, aby była na niej piękna grafika, oraz semantyczny kod wysokiej jakości. Bez tego ani rusz.

Wybór domeny jest istotny. Od tego zależy przyszłość Twojej strony internetowej

Jest to pierwsza rzecz, jaką musisz wziąć pod uwagę. Każda strona internetowa posiada unikalny adres internetowy. Dlatego wybór odpowiedniej domeny jest kluczowy. Będzie to mieć wpływ na sukces Twojej witryny. Na domenę składają się trzy elementy: znacznik www (nie jest już zawsze wymagany), nazwa (jest częścią główną oraz końcówka (na przykład. pl, .com, .com. pl, .net, .eu, .info i tak dalej). Dobra domena powinna być łatwa do zapamiętania oraz kojarzyć się z tematyką strony. Oprócz tego musi być także możliwie najkrótsza. Wiele osób zadaje sobie pytania: czy nazwa strony internetowej musi być identyczna jak nazwa firmy. Odpowiedź oczywiście brzmi: nie. Jednak sensownym by było, żeby zawierała elementy spójne.

Jeśli wybierzesz nazwę, która nie odnosi się do nazwy firmy lub usług/produktów, które oferujesz, wtedy jako właściciel strony poniesiesz negatywne konsekwencje. Unikaj tak zwanych skrótowców oraz bardzo długich domen. To do niczego dobrego nie prowadzi.

Gdzie powinieneś zarejestrować domenę?

Ceny domen są zbliżone w różnych firmach, które taką rejestrację oferują. To od Ciebie zależy jakiego rejestratora wybierzesz. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę ile kosztuje przedłużenie domeny. To ważne, gdyż strona internetowa ma służyć na lata.

Jaki hosting wybrać?

Pod słowem hosting rozumiemy usługę, która polega na dostarczeniu sprzętu oraz oprogramowania, które umożliwią uruchomienie strony internetowej. Polega to na zakupieniu tak zwanego miejsca na serwerze. Serwerem jest komputer, który dwadzieścia cztery godziny na dobę jest podłączony do internetu. Gdy szukasz odpowiedniej firmy hostingowej, nie kieruj się tylko ceną. Czytaj opinie innych osób, które korzystają z usług danej firmy. Sprawdź, czy firma hostingowa ma często awarię. Przecież nie chcesz, żeby przez kilka godzin Twoja witryna internetowa była niedostępna przez awarię.

Gotowe systemy CMS. To dobre rozwiązanie

CMS jest systemem, która umożliwia pewnego rodzaju administrowanie oraz zarządzanie Twoją stroną internetową. Nie musisz do tego znać HTML. Nie musisz być informatykiem, żeby skonfigurować CMS. W sieci znajdziesz wiele darmowych systemów CMS. Najpopularniejszym jest z pewnością WordPress. Na drugim miejscu, pod względem popularności, znajduje się Joomla. Wiele zależy od tego, czy strona ma być statyczna, a dodawanie w niej treści będzie sporadyczne czy częste. Ważne są także aktualizacje. Polecam korzystanie z platformy WordPress, gdyż jest proste w obsłudze oraz bardzo intuicyjne. Oprócz tego WordPress jest stale rozwijany. To po prostu najlepszy, darmowy CMS na świecie.

Grafika na Twojej stronie

Jest To jeden z najważniejszych aspektów z punktu widzenia istnienia Twojej strony. Ładna i profesjonalna grafika sprawi, że użytkownicy, którzy odwiedzają Twoją stronę, nie opuszczą jej. Na rynku działa wiele agencji interaktywnych oraz freelancerów, którzy mogą stworzyć dla Twojej strony www bardzo ładną grafikę.

Kolejne kroki w procesie zakładania strony internetowej

Gdy masz już zakodowany projekt graficzny, który został wdrożony w system CMS, musisz pomyśleć o wgraniu wszystkich plików na serwer. To niezwykle proste. Wymagany do tego jest darmowy klient FTP. Dołożyłeś wszelkich starań, by Twoja strona www wyglądała profesjonalnie. Nieważne, czy to ma być Twój e biznes, czy też strona informacyjna na jakiś temat. To od teraz będzie Twoja wizytówka. W tym artykule udowodniłem Ci, że każdy może na własną rękę stworzyć swoją stronę. Nie jest to zbyt trudne. Oczywiście, wiele zależy też od tego, jaki zasięg ma mieć strona. Czy to ma być mały biznes w sieci, czy niszowa strona tematyczna, czy też może duży portal informacyjny. W tym ostatnim przypadku, z pewnością sam sobie nie poradzisz i będziesz musiał skorzystać z usług profesjonalnej agencji interaktywnej. Jednak skupmy się na małych projektach. Stroną www masz już w internecie. Jednak, żeby była ona odwiedzana, koniecznie musisz zadbać o pewne działania marketingowe oraz te w ramach pozycjonowania. Tego również możesz sam się nauczyć. Jak dobrze wiesz, wszystkim można się zająć. Tworzeniem strony internetowych, pozycjonowaniem. Jedna wszystko wymaga czasu i poświęcenia. Poza tym tworzenie własnej strony www może być fajnie spędzonym czasem pełnym wyzwań. Tak samo sprawa ma się z pozycjonowaniem. Gdy wykonasz jakieś prace w działaniach SEO wokół Twojej witryny i po pewnym czasie zauważysz zwiększoną liczbę osób, które odwiedzają Twoją stronę www, wtedy będziesz z siebie dumny. W sytuacji gdy nie masz tyle wolnego czasu, możesz zlecić prace pozycjonerskie profesjonalnej agencji SEO. To pod wieloma względami dobre rozwiązanie, gdyż oddajesz prace SEO doświadczonym ekspertom, którzy są skuteczni. Pamiętaj, żeby przy wyborze agencji, kierować się opiniami ich klientów. Trzeba uważać, żeby nie zlecić pozycjonowania nieuczciwej i niekompetentnej firmie.