Zacząć warto od początku. Kim właściwie jest specjalistą SEO? Wiele osób twierdzi, że to człowiek widmo, jednak jest to taka sama osoba jak ja i Ty. Różni się od nas tym, że ja wstaje codziennie rano idę na osiem obowiązkowych godzin, a on ma szansę pracować w czasie dostosowanym do swoich potrzeb.

Praca specjalisty SEO

Pozycjoner zajmuje się optymalizacją witryn internetowych, w taki sposób by wyszukiwarka internetowa odnajdywał wybrana stronę w najlepszych wynikach wyszukiwania czyli 10 pierwszych pozycjach. Tak, wyszukiwarką Google.

Społeczeństwo obecnie posiada szeroki dostęp do Internetu, tysiące a nawet miliony dziennie wpisanych haseł, wyszukanie stron mniej lub bardziej trafnych. Czy i Ty chcesz, by Twoja witryna znalazła się w najlepszych wynikach wyszukiwania?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić jak działa przeglądarka. Wpisując wybrane hasło, słowo kluczowe w wyszukiwarkę, następnie klikając Enter uzyskamy wiele stron wyników. Dobry specjalista SEO potrafi sprawić, że właśnie na tej pierwszej stronie, nie na drugiej, trzeciej czy dziesiątej. Właśnie na pierwszej odnajdziemy naszą witrynę, sklep internetowy i inne.

Top 10 to strony, które są najczęściej wybierane przez użytkowników, pozwala to zwiększyć ruch na stronie, a tym samym przynieść Nowy, większy zysk.

Nienormowany czas pracy pozwala pracownikom SEO zostać freelancerem. Nie musi sztywno zarobkować u kogoś innego, osoba ta może pracować tylko na własny rachunek. Kogo lepiej wybrać do współpracy, zależy czysto indywidualnie od nad. Wszystko ma swoje plusy i minusy.

W momencie gdy nasz wybór padnie na freelancera możemy liczyć na bardziej indywidualne podejście, jednak nie zawsze to tak wszystko działa. Baza zleceń nie jest duża więc każda nowa propozycja jest czymś cennym, co pozwala zarobić konkretne pieniądze. Ż agencja pod tym względem bywa różnie, przeważnie posiadają one dużo więcej zleceń, więc podejście może być bardziej ogólne, żeby nie nazwać brzydko olewające. Warto dopasować sobie dobór współpracy pod siebie, na początek warto wypróbować zlecić pozycjonowanie jednej i drugiej stronie.

Poprawki, poprawki, poprawki

Wiele osób wciąż zastanawia się na czym tak właściwie polega praca pozycjonera. To jakby coś nieznanego, odległego. Jednak fachowcy, którzy zajmują się tą branżą uważają, że jest to niekończące udoskonalanie, wręcz poprawianie strony, a dokładnie jej elementów, nawet tych wydawać by się mogło najmniej ważnych, które sprawia, że nasza witryna znajdzie się na samym szczycie w rankingu wyszukiwania.

Pierwsze uwagi dotyczą zapewne kody HTML, ważne by treści a także ich rozmieszczenie na stronie były przyjazne dla użytkownika oraz dla samej wyszukiwarki. Aby treść była godna uwagi ważne, by zawierała słowa kluczowe. To nie jedyna uwaga, należy skupić więc także na nagłówkach.

Warto przypomnieć, że dobry pozycjoner zadba o każdy szczegół. Nie tylko strona powinna zawierać słowa kluczowe, ale także powinna szybko, sprawnie się ładować oraz nie zawierać żadnych błędów. Szeroki dostęp do internetu to jedno, lecz smartfony to internet na wyciągnięcie ręki, w każdym miejscu może być z Tobą. Z tego też powodu warto pomyśleć o swoim sklepie, by był w wersji mobilnej. Nie tylko klient na tym zyska, każdy właściciel witryny będzie częściej wybierany, niż portale do których takiej wersji stworzonej nie ma.

Czy pozycjoner musi posiadać odpowiednie wykształcenie?

Kiedy zapoznaliśmy się z podstawowymi zasadami, wiemy czym zajmuje się pracownik SEO, czas zastanowić się czy powinien on posiadać odpowiednie wykształcenie. Wielu specjalistów posiada wykształcenie, które wiąże się bezpośrednio z informatyką, jednak spora grupa osób to marketingowcy. Studia pomogą w pracy, jednak inne kierunki także nie zamykają drogi do zrobienia kariery w tym kierunku, do bycia najlepszym. Należy pamiętać, że osoby, które podjęły się tego zajęcia cały czas muszą poszerzać swoją wiedzę, inwestować w kursy, nowe doświadczenia. A zatem krótko podsumowując wykształcenie nie zamyka nam drogi w żadnym kierunku, chcieć to móc, jak niektórzy mawiają. Jednak zanim podejmiemy pierwsze próby warto przeanalizować swoje predyspozycje. Czy osoba, która chciałaby zostać pozycjonerem po prostu się nadaje.

Każdy pracownik powinien potrafić się dostosować do zaistniałej sytuacji, wiele zmian, które pojawiają się nagle. Praca pozycjonera w dużej mierze zależy od google, jeśli ten zmienia swój Algorytm, niestety wszystko musi być podporządkowane. Każda strona internetowa znów poddana procesowi pozycjonowania z nowymi wytycznymi.

To jednak nie wszystko, aby nasz sklep widniał na samej górze musimy znaleźć osobę odpowiedzialną, która nie wybierze drogi na skróty, która nie podda się próbom oszustwa. W sieci można wciąż odnaleźć wiele osób, które żerują tylko na naszej naiwności. Pozycjoner jest osobą cierpliwą, żmudnie wykonującą krok po kroku swoje zadania, tak by uzyskać zadowalający efekt. Tak tacy są specjaliści, osoby, które ciągle nie mają czasu, wiele zleceń, a wieści o nich bardzo szybko się rozchodzą, gdyż są najlepsi. Wiele osób może się od nich nauczyć, niekoniecznie pozycjonowania, może po prostu to być opanowanie, cierpliwość oraz ciągła chęć poznawania czegoś nowego.

Decydując się na odpowiedniego fachowca warto zwrócić także uwagę czy osoba ta potrafi sobie dobrze zorganizować czas. Czasem przychodzi chwila, że jest coś na cito, nie można pozostawić bez próby podjęcia jakichkolwiek działań. Wytrwałość oraz dążenie do celu to cechy, które powinny wymieniać się naprzemiennie z kreatywnością, a także pomysłowością. Rynek szybko ewoluuje, pojawia się coraz więcej osób, które ten rynek skutecznie próbują zniszczyć, pozbyć się konkurencji, nie zawsze wybierając uczciwą i bezpieczną drogę.