W tym artykule opowiem Ci o tym, jak samemu nauczyć się tworzenia stron internetowych. Wydawać by się mogło, że to zadanie jest trudne i skomplikowane. Na szczęście, nie jest tak źle. Każdy może nauczyć się tworzenia stron internetowych. Na pewno do tego potrzebne są umiejętności oraz wiedza. Pamiętaj, że każdy programista zaczynał od zera. To kwestia odpowiedniego podejścia do tematu. Muszę jednak przyznać, że w pewnych obszarach liczy się wiedza. Z racji tego, że sam zajmuję się projektowaniem witryn internetowych, podzielę się w tym wpisie wiedzą na ten temat. To nie będzie kurs, lecz właściwe naprowadzenie na pewną ścieżkę. Dlatego osoby, które mają wiedzą na temat odpowiednich języków programowania, nie znajdą w tym artykule pomocnych dla siebie wskazówek.

Jakie oprogramowanie wybrać?

Na początek nie korzystaj z żadnych rozbudowanych edytorów. To nie nauczy Ciebie pisać poprawnego kodu. Wystarczy notatnik lub prosty edytor. Wybierz taki program, który będzie podświetlać składnię kodu.

Czym jest HTML i jak się niego nauczyć?

HTML jest skrótem od Hyper Text Markup Language. Jest podstawą każdej strony. Wyróżniamy wiele znaczników, które zawierają się w znakach “<i>”. Odpowiadają za wyświetlanie strony internetowej. Bez tej znajomości nie masz szans na stworzenie witryny internetowej. Sprawdź na stronie internetowej źródło strony. Wtedy zobaczysz, jak wygląda kod HTML. Ujrzysz także elementy kodu JavaScript. Wobec tego, jeśli chcesz zająć się projektowaniem strony www, koniecznie musisz zacząć naukę od HTML. To dosyć prosty język znacznikowy, który nie powinien nastręczać Ci problemów w procesie.

CSS będzie odpowiadać za wygląd Twojej witryny internetowej

CSS (kaskadowe arkusze stylów) są pewnego rodzaju dopełnieniem języka HTML. To właśnie część graficzna uzależniona jest od kodu CSS. Jest możliwość zapisywania ich w osobnych plikach na początku sekcji “head” lub po każdym znaczniku. CSS, podobnie jak HTML, jest dosyć prosty w nauce. Jest również bardzo intuicyjny. Każda strona, oprócz kodu HTML, posiada także kod CSS. Wobec tego, gdy nauczysz się bardzo dobrze HTML, w dalszej kolejności opanuj CSS. To z pewnością się Ci przyda.

Jaki język skryptowy wybrać?

Gdy posiądziesz wiedzę na temat HTML oraz CSS, kolejnym etapem jest nauka PHP. Ta technologia daje olbrzymie możliwości. Znajdzie się grupa osób, która uzna PHP za przestarzałą technologię. Można się z takimi opiniami nie zgodzić. Język PHP jest stale rozwijany oraz uaktualniany. Większość strony internetowych opiera się na PHP. Do tego należy dodać jeszcze bazy danych MySQL. O ile nauka HTML oraz CSS jest stosunkowo prosta, to w przypadku PHP nie ma tam łatwo. Przyswojenie tego języka wymaga przynajmniej kilkumiesięcznej nauki. Jednak gdy opanujesz ten backendowy język, z pewnością będziesz w stanie tworzyć zaawansowane witryny internetowe lub aplikacje sieciowe. Miej na uwadze także nowe technologie. Taką jest na przykład Angular. Co prawda nie jest to język, lecz tak zwany framework. Z każdym rokiem zyskuje on na popularności i nie wykorzystuje języka PHP.

Z jakich baz danych korzystać?

Gdy poznasz PHP, następnym etapie jest nauka baz danych, która współgra z tym językiem. Wybór padnie na MySQL. Jest to najpopularniejsza baza danych. W sieci znajdziesz wiele kursów, z których poznasz MySQL oraz będziesz wiedzieć do czego służy. Zastosowania są rozmaite. Służą one między innymi do gromadzenia treści postów, danych użytkowników oraz ich haseł, wiadomości o produktach oraz zamówieniach. Dlatego można stwierdzić, żeby użycie baz danych jest niezbędne. Znajdują one także zastosowanie w CMS-ach. CMS jest systemem zarządzania treściami. W odróżnieniu od PHP, nauka MySQL jest o wiele prostsza i każdy może się tego nauczyć. Bazy danych sprawdzają się zarówno w dużych, jak i małych witrynach. Ich zastosowanie jest uniwersalne. Nauka podstawowych komend, to czas kilku dni. Wtedy już będziesz mieć na ten temat podstawową wiedzę. Następnie nauczysz się korzystać z frameworków.

Czy w obecnych czasach Flash jest jeszcze potrzebny?

Prawdą jest, że Flash lata świetności ma za sobą. Natrafisz czasami na stronę www, która ma tak zwane “magiczne okienka”. Żeby przeglądać taką witrynę, musisz mieć zainstalowany adobe flash. Jednak trzeba zauważyć, że takie rozwiązania odchodzą już powoli do lamusa. W obecnych czasach, tworzenie interaktywnych elementów na stronie zastępowane jest między innymi przez bibliotekę jQuery.

,Podsumowanie

,

Nauczka tworzenia pięknych stron internetowych z semantycznym kodem, który jednocześnie jest wysokiej jakości, to proces czasochłonny. Liczy się cierpliwość oraz regularność nauki. Trudności mogą pojawić się na początku etapu nauki. Jednak po pewnym czasie proces nauki stanie się przyjemny. W moim mniemaniu każdy może nauczyć się tworzenia stron www. Na wszystko jednak potrzeba czasu. Pamiętaj, aby szukać cennych informacji w sieci. Ważne są także uaktualnienia. Na przykład język PHP inaczej wyglądał 5 lat temu, a inaczej wygląda teraz. Musisz być na bieżąco. Znajdziesz wiele wartościowych kursów dotyczących programowania witryn internetowych. Pamiętaj, aby korzystać tylko i wyłącznie z tych aktualnych. Często te starsze kursy posiadają informacje i wiadomości, które nie są już aktualne. Gdy zastanawiasz się nad rozpoczęciem wielomiesięcznej nauki kodowania stron www, wtedy ważne jest pytanie: czy chcesz?, a nie czy potrafisz. Determinacja jest wskazana w tym względzie. To już koniec podróży. Mam nadzieję, że z tej lekcji wyciągniesz wiele cennych wskazówek. Od teraz nauka tworzenia stron www będzie fajną i przyjemną przygodą dla Ciebie. A tego przecież chcesz. Z mojej strony życzę wytrwałości i powodzenia. Na pewno się uda.